DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie

Historie městské dopravy ve Vinných lázních začíná poměrně pozdě - v roce 1950, kdy nově vzniklý DKPVL (Dopravní Komunální Podnik Vinné Lázně) zahajuje provoz na první lince:

Linka (bez označení): Goethovo nám. - Ruská - Tyršovo nám. - U hřiště (ulice mezi hlavním nádražím a Riegrovou ulicí)

V té době je ve městě zavedena síť zhruba pěti meziměstských linek, které až na jednu vyjímku jezdí pouze několika spoji za den. Na městské dopravě je zavedeno pět párů spojů, jejichž provoz zajišťuje zpočátku malá Praga RND. V roce 1954 vzniká linka ke gymnáziu, přičemž dva spoje v pracovní dny a jeden nedělní spoj pokračují až na náves do Šlapanic. Od roku 1956 je na městské linky vyhrazena i Tatra T500HB. S tou se můžete setkat převážně na "šlapanické" lince. Ke konci padesátých let jsou tyto vozy z provozu staženy; co jezdilo poté, není známo. Od roku 1963 se však na "městské" lince objevuje červené "ertéóčko". Druhý vůz stejného typu je zařazen v zimě 1965/1966. V roce 1968 je linkové vedení následující:

Linka 1: Goethovo nám. - Ruská - Tyršovo nám. - U hřiště - Za sklárnou

Linka 2: Hlavní nádraží - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium ( - Za sklárnou - Šlapanice)

Linka 3: Hlavní nádraží - Tyršovo nám. - Ruská - Malešice

Pravděpodobně právě od tohoto roku je tak v provozu posilová linka 3, s nepříliš významným počtem spojů. O rok později je dodána třídvéřová Karosa ŠM11 s vlnitými plechy. V první polovině sedmdesátých let jsou dodány další dva vozy pro MHD - eŠeMka a eŠeLka - ta je ale také červenobílá. V souvislosti s tím jsou odstaveny oba vozy RTO. Jeden z nich se ale ještě nějakou dobu objevoval v Brozánkách. Na linku 2 je ve špičce vypravována i modrobílá Karosa ŠL11 z meziměstské dopravy. V této době prožívá městská doprava ve Vinných lázních zlatý věk. Zaváděny jsou totiž nové linky do sídlišť. Poprvé se také začíná uvažovat o trolejbusech. V první polovině osmdesátých let je výrazně posílen vozový park (nově ho tvoří 3x ŠM11, 1x ŠL11, 3x Ikarus 280 a 1x Karosa B732) a autobusy se vyskytují na linkách:

Linka 1: Panské lázně - Ruská - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium ( - Šlapanice) (do Šlapanic provoz pouze mimo špičku a o volných dnech)

Linka 2: Nemocnice - Slávie - Hlavní nádraží - Tyršovo nám. (zastávka se nachází na začátku Riegrovy ulice) - Riegrova - Kino Květen

Linka 3: Nemocnice - Slávie - Hlavní nádraží - Tyršovo nám. - Ruská - Písečná ( - Malešice, stará náves)

Linka 4: Panské lázně - Židovský hřbitov - Tyršovo nám. - Riegrova - Kino Květen (linka v provozu pouze ve špičkách)

Linka 5: Divadelní promenáda - Hlavní nádraží - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium - Šlapanice (linka v provozu pouze ve špičkách)

Na některých linkách (převážně na linkách 1, 3 a 5) jezdí i autobusy z meziměstských linek. Ikarusy pak jezdí pouze na linkách 2, 3 a 4. V roce 1986 začíná stavba první trolejbusové tratě (Panské lázně - Ruská - Tyršovo nám. - Riegrova - Mlýnská), kudy poprvé 1.5.1988 projíždí slavnostní konvoj pěti trolejbusů Škoda 14Tr. Vozový park tak tvoří 7 autobusů (2x ŠM11, 2x Ikarus 280 a 3x Karosa B731/2) a 5 trolejbusů (14Tr). Zavedení trolejbusů se velmi osvědčilo a tak se krátce po otevření nového Malešického sídliště (10/1989) trolejbusy podívají i tam. V roce 1989 jsou také odprodány poslední dva Ikarusy 280. Místo nich je vozový park posílen autobusem Karosa C744 a vozy B732. Dodány jsou další dva trolejbusy Škoda 14Tr a jejich počet tak stoupá na 7. Linkové vedení je následující:

Linka 1: Panské lázně - Ruská - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium ( - Šlapanice) (provoz pouze v sedlech pracovních dnů)

Linka 2: Nemocnice - Slávie - Židovský hřbitov - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium - Šlapanice (páteřní linka, provoz pouze ve špičkách pracovních dnů a o víkendech)

Linka 3: Nemocnice - Slávie - Hlavní nádraží - Tyršovo nám. - Ruská - Malešice ( - Kněžice) (do Kněžice veden pouze jeden spoj v pracovní dny a dva v neděli)

Linka 4: Divadelní promenáda - Židovský hřbitov - Tyršovo nám. - Riegrova - Kino Květen  (linka v provozu pouze ve špičkách)

Linka 10: Malešice - Ruská - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium - Mlýnská

Linka 11: Panské lázně - Ruská - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium - Mlýnská (provoz pouze několika spojů ve špičkách pracovních dnů)

Na počátku devadesátých let je do provozu zařazen ještě jeden ojetý vůz Škoda 9Tr, který se nejčastěji vyskytuje na lince 11. Dlouhou dobu bohužel nedochází k náhradě starých autobusů ŠM11, vypravovaných pouze na linky 3 a 4. Nový dopravce - Dopravní podnik Vinné lázně - chce umožnit co možná největší rozvoj trolejbusů. V roce 1993 je proto postavena trať k Revoluční ulici, kterou následuje poměrně rychle v roce 1994 trať kolem židovského hřbitova. Vznikají tak další dvě trolejbusové linky, díky čemuž je zrušena linka 4 a linka 3 je výrazně upravena. Trolejbusy prožívají svůj největší rozmach. V roce 1995 dochází k dodávce dvou vozů Škoda 14TrM, eŠeMky končí o rok později dodáním tří Karos B731 s kulatou zádí. V rámci stavby trolejbusové trati do Otvovic jsou v roce 1997 dodány další tři vozy 14TrM. Vozový park tak tvoří 6 autobusů (5x B731/2 a 1x C744) a 11 trolejbusů (6x 14Tr, 5x 14TrM). Přichází tak období jednotného vozového parku. V roce 2000 je provoz tvořen linkami:

Linka 2: Nemocnice - Slávie - Židovský hřbitov - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium - Šlapanice

Linka 3: (Kněžice - ) Malešice - Ruská - Tyršovo nám. - Riegrova - Kino Květen - Otvovice (provoz pouze několika spoji)

Linka 11: Panské lázně - Ruská - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium - Mlýnská

Linka 12: Malešice - Ruská - Tyršovo nám. - Hlavní nádraží - Slávie - Revoluční

Linka 13: Revoluční - Slávie - Židovský hřbitov - Tyršovo nám. - Riegrova - Gymnázium - Mlýnská (provoz pouze ve špičkách pracovních dnů)

Linka 14: Revoluční - Slávie - Židovský hřbitov - Tyršovo nám. - Riegrova - Kino Květen - Otvovice (provoz pouze ve špičkách)

A ve zbytku článku se zaměříme pouze na trolejbusy: bohužel se v roce 2000 rozšiřuje zpráva, že trolejbusový provoz je příliš nákladný, podobně jako opravy vozidel. Kupodivu se setkává s pochopením, a tak po roce 2000 dochází k omezování provozu trolejbusové dopravy. V roce 2003 sice dochází k prodloužení trati z Revoluční ulice k ČEZ Aréně, ale provoz autobusů je stále silnější. V pátek 16.4.2004 je tak provoz trolejbusů, potažmo celého dopravního podniku přerušen. Na linkách nově jezdí ČSAD Brozánky. Ke konci roku 2011 však opět svitla naděje - od února roku 2012 se tak opět můžete svézt trolejbusy! Tím ale naše snažení nekončí a my se stále snažíme a snažit budeme o zavedení prosperujícího systému městské dopravy. Postupně dochází k úpravám linkového vedení a k obnově vozového parku. Informace o současném provozu vyhledávejte v k tomu určených sekcích.